Kawa long, long coffee czy lungo (co w języku włoskim oznacza „długo”) to kilka dodatkowych nazw, którymi opisuje się tzw. przedłużone espresso – nazywane też espresso lungo. Każde z tych określeń dotyczy więc tego samego rodzaju kawy, której sposób parzenia i moc nie są wcale takie oczywiste. Nieraz bowiem kawę long myli się chociażby z americano lub uznaje się za rozwodnione espresso. Niesłusznie! Czym zatem dokładnie jest long coffe, jak przebiega procedura jej parzenia, czym różni się od klasycznego espresso i jaką zawiera ilość kofeiny?

Spis treści:

  • Espresso – podstawa kawy long (i nie tylko!)
  • Kawa long – jaka to kawa?
  • Jakie ziarna są najlepsze do kawy long?
  • Czym long coffee różni się od innych kaw?
  • Kawa long a kofeina – jest moc!
  • Jak zrobić espresso lungo?

 

Espresso – podstawa kawy long (i nie tylko!)

Kawa long bezapelacyjnie zalicza się do rodziny włoskich kaw espresso. Co ciekawe, wiele osób myśli, że wspomniana tu nazwa pochodzi od prędkości oraz sposobu, w jaki zaparza się tego typu napój – cóż, bez wątpienia robi się go w ekspresowym tempie, a do zaparzenia używa się ekspresu. Pochodzenie słowa „espresso” jest jednak inne. Jego fundamentem jest włoski przymiotnik espressivo, co tłumaczy się jako „wyraźny, wyrazisty”.

Takie też są kawy z rodziny espresso – zarówno kawa lungo, jak i np. ristretto (tzw. skrócone espresso, do którego zaparzenia używa się mniej wody i krótszy jest czas samego parzenia), doppio (podwójne espresso) czy macchiato (espresso z odrobiną mlecznej pianki). Co sprawia, że tego typu kawy są aż tak aromatyczne i czym w takim razie dokładnie jest kawa long?

Kawa long – jaka to kawa?

Kawa long ma objętość trzy razy większą niż espresso. Co jednak istotne, nie zwiększa się jej dolewając wody do standardowego espresso. Jest to kwestia dłuższego parzenia, tj. dłuższego przepływu wody przez kawę. Z założenia long coffee ma mieć 110 ml, a czas jej parzenia powinien wynosić maksymalnie 60 sekund. Jeśli zaś chodzi o temperaturę, ta jest podobna do temperatury, jaką stosuje się w procesie parzenia espresso – 88-92°C. Finalnie otrzymujemy napój o ciemnobrązowej barwie, wykończony delikatną pianką, który zwykle jest nieco bardziej gorzki niż klasyczne espresso.

A czy kawę long także pije się z wodą? Owszem, w dobrych kawiarniach do kawy lungo podawana jest mała szklanka wody – warto przepłukać nią usta przed wzięciem łyka napoju. Dzięki temu jeszcze silniej będzie można odczuć wszystkie aromaty. Często do long coffee podaje się także malutki przysmak, np. wywodzące się z Toskanii ciasteczko cantucci, migdałowe ciastka Amaretti lub inny rodzaj „makaroniku” (co ciekawe, w zasadzie każdy region Włoch ma swój własny, oryginalny przepis na tę wyjątkową słodycz).

Jakie ziarna są najlepsze do kawy long?

Dobre jakościowo ziarna to podstawa każdej kawy, w tym także kawy long. Wybór jest ogromny i tak naprawdę zależy od indywidualnych upodobań. Warto jednak rozpatrzyć kilka z poniższych propozycji, które do long coffee sprawdzą się znakomicie:

  • Blue Bird Republic Barn Swallow– dedykowana przede wszystkim fanom idealnie wyważonego espresso. Świetnie sprawdza się w pracy z ekspresami ciśnieniowymi. Jest to mieszanka – 60% Arabici z Ameryki Południowej oraz 40% Robusty z Indii. Cechuje się niską goryczą, średnią kwasowością i wysoką zawartością kofeiny. Dobrze smakuje nie tylko jako kawa long, lecz także w połączeniu z mlekiem;
  • Quba Caffe No.5 – znacznie delikatniejsza niż wcześniejsza propozycja. Ma niższą zawartość kofeiny, wyczuwa się większą słodycz i nuty masła orzechowego, nugatu, kakao oraz czekolady. Nic dziwnego, ponieważ jest to kawa pochodzenia brazylijskiego (100% Arabica);
  • Johan & Nyström – Ethiopia Guji – to także 100% Arabica. Palona w jasnym stopniu, intensywna, smakowo dość „ciężka” (w dobrym tego słowa znaczeniu, ponieważ otula smakiem i na długo pozostaje wyczuwalna). Wyczuć można w niej aromaty truskawki i maliny, które będą idealne do śniadaniowej wersji caffe long.

Czym long coffee różni się od innych kaw?

Przedłużone espresso często jest mylone z różnymi innymi rodzajami kawy. Jest jednak wyjątkową jej wersją i bezapelacyjnie różni się od poniższych propozycji:

  • americano – to właśnie z nim najczęściej myli się kawę long. Americano przygotowuje się jednak inaczej, ponieważ do klasycznego espresso po prostu dolewa się gorącej wody (a nie przedłuża parzenie kawy). Americano jest też większe od espresso lungo, gdyż ma od 120 do nawet 470 ml (zwykle taką wielkość dostaje się w sieciowych kawiarniach; przy tej ilości podstawą są zazwyczaj 2-3 porcje espresso);
  • espresso doppio – czyli podwójne, lecz mimo wszystko mniejsze niż kawa long. Standardowe espresso to około 30 ml, podwójne ma więc 60 ml, a przedłużone – jak to zostało wspomniane – 110 ml.

Kawa long a kofeina – jest moc!

Niektórzy sądzą, że skoro lungo powstaje z takiej samej ilości kawy co espresso, ale do jego zaparzenia potrzeba więcej wody, napój na pewno będzie „rozcieńczony”, w tym także mniejsze będzie stężenie zawartej w nim kofeiny. Nic bardziej mylnego! Zawartość kofeiny zależy bowiem nie tylko od ilości ziaren, co – przede wszystkim – od czasu ich parzenia. Im trwa ono dłużej, tym moc kawy będzie większa. Stąd też, jako że kawę long parzy się przez około 60 sekund (a nie 25 sekund, jak ma to miejsce w przypadku espresso), ilość zawartej w niej kofeiny jest sporo większa niż w standardowym espresso.

Generalnie ilość kofeiny, jaka jest zawarta w kawie, zależy przede wszystkim od odmiany ziaren. Warto w tym kontekście wiedzieć, że Robusta ma jej sporo więcej niż Arabica. Średnio uznaje się jednak, że 100 ml kawy dostarcza około 65-100 mg kofeiny. Co przy tym istotne, jak mówi opinia Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), spożywanie około 400 mg kofeiny dziennie jak najbardziej może stanowić element zrównoważonego stylu życia (wskazana ilość dotyczy zdrowych dorosłych osób; u kobiet w ciąży oraz w czasie laktacji jest to 200 mg na dobę).

Jak zrobić espresso lungo?

Parzenie kawy long do pewnego momentu jest identyczne jak robienie espresso. Należy zacząć od wyboru ziaren – do espresso potrzebujemy 7 g zmielonej kawy. Umieszczamy ją w sitku, a ten następnie wkładamy do portafiltra (potocznie nazywanego kolbą do ekspresu ciśnieniowego). W kolejnym kroku rozpoczynamy parzenie kawy – zwykle optymalne jest ciśnienie w wysokości 9 barów. Parzenia nie przerywamy jednak po uzyskaniu około 30 ml napoju. Pozwalamy wodzie przepływać do momentu uzyskania wspomnianych 110 ml, co trwa około minuty.

Znacznie łatwiejszą formą jest przygotowywanie espresso lungo przy pomocy ekspresu automatycznego. Mają one zwykle wiele różnych rodzajów kaw do wyboru – wystarczy wtedy nacisnąć jeden wybrany przycisk, by móc cieszyć się odpowiednio zrobioną kawą long. Przykładem jest ekspres ciśnieniowy Jura E8 (EB) Piano White 2020, który posiada przyciski do takich rodzajów kaw, jak m.in. właśnie lungo barista czy wspomniane wyżej espresso doppio. Pozwala to w kilka chwile otrzymać moc i pełnię smaków oraz aromatów w jednym!