Czy wiesz, że metoda parzenia kawy w aeropressie nie ma nawet 20 lat? Urządzenie zostało zaprojektowane w 2005 roku przez amerykańskiego twórcę zabawek, Alana Adlera. Jest to bardzo prosty sprzęt, a do tego poręczny i lekki, dzięki czemu świetnie sprawdza się nawet w podróży. Jest też znacznie przystępniejszy cenowo niż np. ekspresy ciśnieniowe. Czym zatem dokładnie jest, na jakiej zasadzie działa i jak zaparzyć kawę w aeropressie?
Spis treści:
Aeropress – nazywany też „strzykawką do kawy” – jest bardzo łatwy w obsłudze, bez problemu mieści się w bagażu podręcznym i pozwala cieszyć się aromatyczną kawą nawet w trakcie biwaku w głuszy. Jego koszt to około 130-150 zł, czyli względnie niewiele za jakość, jakiej dostarcza. Plusem jest także to, że pozwala kombinować w czasie procesu parzenia – skracać lub wydłużać jego czas, stosować wodę o różnej temperaturze, mielić ziarna na różne grubości etc. Wszystko to sprawia, że w ostatnich latach tego typu metoda parzenia kawy stała się jedną z najciekawszych i wciąż zgłębianych.
Minusem parzenia kawy w aeropressie może być tylko jej ilość – jednorazowo zwykle można przygotować do 250 ml napoju. Nie jest to więc sprzęt biurowy czy urządzenie, które sprawdzi się na dużych rodzinnych imprezach… chyba że każdy będzie miała swój!
Do prawidłowej pracy aeropress potrzebuje tylko kilku elementów, które zawsze powinny znaleźć się w zestawie. Są to:
Niezbędna jest też przegotowana woda oraz zmielona kawa. Poleca się zwłaszcza tę w ziarnach, którą mieli się przed samym zaparzeniem. W związku z tym przydatny może być także młynek do kawy. Oczywiście, można też zaopatrzyć się w kawę od razu zmieloną, przy czym najlepiej, aby była to grubość mielenia dostosowana właśnie do tej konkretnej metody parzenia.
Pomocna może być również waga, która pozwoli dokładnie skontrolować ilość stosowanej do parzenia kawy. Bardzo precyzyjnie odmierzy to specjalna waga do kawy (zwykłe kuchenne mogą nie być wystarczająco czułe do metody, jaką jest aeropress). Ile kawy należy zatem zastosować? Poleca się 16-20 g na około 250 ml (czyli około 6-9 g na 100 ml wody). Warto jednak pamiętać, że jest tu spore pole do eksperymentów – śmiało można próbować nieco zmieniać wskazaną gramaturę.
Wybór kawy do aeropressu wcale nie jest taki oczywisty. Należy zwrócić przy tym uwagę na co najmniej kilka parametrów. Pierwszym jest stopień palenia kawy – do tej metody poleca się przede wszystkim średnio i jasno palone ziarna. Dla miłośników i miłośniczek kawy średnio palonej interesującą propozycją, która jest polecana m.in. właśnie do aeropressów, będzie kawa Blue Bird Republic Indigo Bunting – 100% Arabica z Brazylii, o niskim stopniu kwasowości, średnim body i wyczuwalnych nutach czekolady, kakao i masła orzechowego. Jeśli zaś chodzi o kawę jasno paloną, do tej metody parzenia poleca się m.in. Johan & Nyström – Ethiopia Guji. Jest to 100% Arabica z Etiopii, dostarczająca wyjątkowej, lekko czekoladowej słodyczy, którą dopełniają owocowe nuty (m.in. truskawkowe, wiśniowe, winne).
Drugim aspektem, na który zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę, jest stopień zmielenia ziaren – jak zmielić kawę do aeropressu? Oceniając na oko, efekt mielenia można opisać jako „gruby piasek”. Kawa powinna być delikatnie drobniejsza niż ta zmielona do innych metod alternatywnych, a jednocześnie grubsza niż do ekspresu ciśnieniowego. Jest to istotne, ponieważ grubość zmielenia realnie wpływa na finalny smak kawy. Zbyt grubo zmielone ziarna dadzą mało intensywny napój o jasnej barwie, a zbyt drobno – będą stawiały za duży opór wodzie, co również będzie skutkowało niewykorzystaniem całego potencjału kawy.
Określenie „strzykawka do kawy” wywodzi się właśnie ze sposobu, w jaki pracuje aeropress. Są dwie metody jego stosowania – jak z nich korzystać i czym się różnią?
Parzenie kawy w aeropressie warto zacząć właśnie od tych podstawowych metod. Po ich opanowaniu nie ma jednak przeszkód, by zacząć eksperymentować i bawić się smakiem oraz formą – aeropress daje naprawdę ogromne możliwości!
Dobry ekspres ciśnieniowy to niezwykle cenne urządzenie zarówno w domu, jak i biurze. Sam w sobie nie zapewni jednak kawy idealnej – o jej smaku...
Czy wiesz, że metoda parzenia kawy w aeropressie nie ma nawet 20 lat? Urządzenie zostało zaprojektowane w 2005 roku przez amerykańskiego twórcę zabawek, Alana Adlera....
Afryka to kolebka kawy. To właśnie na tym kontynencie ludzie odkryli moc owoców kawowca i rozpoczęli pierwsze próby ich obróbki. Tam też powstały pierwsze plantacje...
Kawa long, long coffee czy lungo (co w języku włoskim oznacza „długo”) to kilka dodatkowych nazw, którymi opisuje się tzw. przedłużone espresso – nazywane też...